Середа, 12.12.2018, 14:29

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

69107 м.Запоріжжя, пр.Леніна, 164, каб. 750, 771  тел./факс.(061) 239-01-72 , тел. 239-03-05   E-mail: zp-nspp@ukr.net                            

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Cтатті працівників відділення [394]
НПА НСПП [6]
Методичні матеріали [3]
Інформаційний бюлетень [35]
Інформація соціальних партнерів [1]
Інформація соціальних партнерів

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Cтатті працівників відділення

Роль уповноваженого представницького органу найманих працівників по вирішенню колективно-трудового спору (конфлікту)

Як показала практика роботи відділення Національної служби посередництва і примиренім у Запорізькій області (надалі НСПП) вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) за останні 5 років рішення про вступ в спір приймалися саме уповноваженим представницьким органом.

Позитивними були результати розгляду та вирішенім примирною комісією за участю незалежного посередника Національної служби посередництва і примирення колективних трудових спорів на виробничому рівні у ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ВАТ «Запоріжжяобленерго».

Завдяки продуктивній праці НСПП та представницьким уповноваженим органом найманих працівників приймались позитивні рішення по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).

Крім цього, слід зазначити, що практична діяльність свідчить про те, що 90% рішення про вступ в колективних трудових спорів (конфліктів) приймається саме уповноваженим представницьким органом найманих працівників.

У зв’язку з чим відділення НСПП приділяє велику увагу даному органу, який активно захищає трудові та соціально-економічні інтереси найманих працівників.

Наказом Національної служби посередництва і примирення (далі НСПП) від 21.07.2006 р. №58 Відповідно до ч. 4 статті 16 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», підпункту 15 пункту 4 Положення про Національну службу посередництва і примирення, затвердженого Указом Президента України від 17 листопада 1998 року із змінами, затвердженими Указом Президента України від 30 грудня 2000 року, та з урахуванням експертного висновку Інституту державного будівництва та місцевого самоврядування Академії правових наук України від 12.07.2006 року N 139 було затверджено Положення про уповноважений представницький орган (особу) найманих працівників або профспілки в колективному трудовому спорі (конфлікті).

 1.1. Положення про уповноважений представницький орган (особу) найманих працівників або профспілки в колективному трудовому спорі (конфлікті) (далі - Положення) розроблене відповідно до Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" ( 137/98-ВР ) (далі - Закон), Конвенції Міжнародної організації праці N 135 1971 року про захист прав представників працівників на підприємстві та можливості, що їм надаються, ратифікованої Законом України від 15.05.2003 року N 798-ІV, з метою встановлення правових засад визначення (обрання) та здійснення діяльності органу чи особи, які представляють інтереси найманих працівників або профспілки в колективному трудовому спорі (конфлікті) (далі - колективний трудовий спір).

Відповідно до вимог 1.2. вищезазначеного Положення уповноважений представницький орган (особа) найманих працівників або профспілки - уповноважений найманими працівниками або профспілкою орган (особа), наділений повноваженнями представляти їх інтереси в процесі розгляду вимог та вирішення колективного трудового спору з моменту затвердження вимог до моменту припинення цього спору.

Також, у п. 1.3. Положення зазначено, що відповідно до ч.1 статті 4 Закону (137/98-ВР) орган чи особа, які будуть представляти інтереси найманих працівників або профспілки в колективному трудовому спорі, визначаються разом із висуненням вимог найманих працівників або профспілки до власника чи уповноваженого ним органу (представника).

У п. 1.4. вказано, що уповноважений найманими працівниками на представництво орган є єдиним повноважним представником найманих працівників до моменту припинення колективного трудового спору.

Відповідно до вимог ст.2  Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) – надалі Закон колективний трудовий спір (конфлікт)  -  це  розбіжності,  що виникли між сторонами соціально-трудових відносин, щодо:

    а) встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту;
    б) укладення чи зміни колективного договору, угоди;
    в) виконання колективного  договору,  угоди  або  окремих  їх положень;
    г) невиконання вимог законодавства про працю.

В п. 2.1. вищезазначеного Положення вказано, що визначення уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки здійснюється в порядку, встановленому ч.1 та ч.2 статті 4 Закону (137/98-ВР), Положенням про порядок формування і затвердження вимог найманих працівників або профспілки, що затверджується НСПП.

П. 3.1. Положення зазначено, що уповноважений представницький орган найманих працівників або профспілки здійснює свої повноваження відповідно до Закону (137/98-ВР), інших законодавчих та нормативних актів України та вказаного Положення. Уповноважений представницький орган найманих працівників або профспілки здійснює свою діяльність також в межах повноважень, наданих найманими працівниками або профспілкою при визначенні цього органу (особи) відповідно до розділу 2 цього Положення.

Також слід зазначити, що права та обов’язки уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки зазначені у розділі 4 Положення про уповноважений представницький орган (особу) найманих працівників або профспілки в колективному трудовому спорі (конфлікті).

В розділі 5. Положення вказано повноваження представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки в процесі розгляду вимог найманих працівників або профспілки, прийняття рішення про вступ в колективний трудовий спір.

Так, зазначено, що уповноважений представницький орган (особа) найманих працівників або профспілки в процесі розгляду вимог найманих працівників або профспілки:

  • оформляє відповідним протоколом вимоги найманих працівників, профспілки чи об'єднання профспілок, інших уповноваженихнайманими працівниками органів і надсилає їх власнику або уповноваженому ним органу (представнику);
  • разом із протоколом про затвердження вимог найманих працівників або профспілки надсилає власнику або уповноваженому ним органу (представнику) рішення про визначення органу чи особи, які будуть представляти їх інтереси;
  • вручає вимоги власнику або уповноваженому ним органу (представнику) із фіксуванням факту вручення в журналі або в інших реєстраційних формах обліку вхідної кореспонденції або в формі підпису безпосередньо власника або керівника уповноваженого власником органу (представника) на другому примірнику вимог, що залишається в уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки або поштовим документом (квитанція), що підтверджує відправку вимог рекомендованим листом.

Уповноважений представницький орган (особа) найманих працівників або профспілки в процесі розгляду вимог найманих працівників або профспілки має право:

  • отримувати від власника або уповноваженого ним органу (представника) в триденний строк з дня одержання власником або уповноваженим ним органом (представником) вимог рішення про розгляд вимог найманих працівників або профспілки разом із соціально-економічними обґрунтуваннями;
  • невідкладно отримувати від уповноваженого власником органу (представника), якщо після юридичного та економічного аналізу вимог буде встановлено, що їх задоволення виходить за межі компетенції уповноваженого власником органу (представника), повідомлення про надіслання вимог на розгляд власнику або вищестоящому органу управління, який зобов'язаний розглянути ці вимоги протягом трьох днів;
  • отримувати від власника чи від відповідного вищестоящого органу управління в установлені строки рішення про розгляд вимог найманих працівників або профспілки разом із соціально-економічним обґрунтуванням.

Уповноважений представницький орган (особа) найманих працівників або профспілки: за результатами розгляду рішення власника або уповноваженого ним органу (представника) вимог найманих працівників або профспілки приймає рішення:

  • або про згоду із рішенням власника щодо задоволення вимог найманих працівників або профспілки;
  • або про незгоду із рішенням власника або уповноваженого ним органу (представника) і вступ у колективний трудовий спір;

Крім цього, приймає рішення про вступ у колективний трудовий спір, якщо строки розгляду власником або уповноваженим ним органом (представником) вимог найманих працівників або профспілки закінчилися, а відповідь від власника або уповноваженого ним органу (представника) не надійшла.

Рішення уповноваженого представницького органу найманих працівників або профспілки про вступ у колективний трудовий спір у зв'язку з незгодою з рішенням власника чи уповноваженого ним органу (представника) або із закінченням строків розгляду вимог і ненадходженням відповіді від власника передбачає зазначення причин і дати вступу у колективний трудовий спір, необхідність надсилання письмових інформацій про вступ в колективний трудовий спір власнику чи уповноваженому ним органу (представнику), місцевому органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням підприємства та НСПП.

Уповноважений представницький орган найманих працівників або профспілки надсилає у триденний строк з дня прийняття рішення про вступ у колективний трудовий спір письмову інформацію про виникнення колективного трудового спору власнику або уповноваженому ним органу (представнику), місцевому органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням підприємства, установи, організації та НСПП.

Гарантії діяльності уповноважених представницьких органах визначені у п. 10. Положення.

Так, п.10.1 передбачає, що діяльність члена уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки в ході колективного трудового спору не може зазнавати  втручання будь-якого  органу, організації, фізичної особи, окрім сторони, яка надала йому статус члена представницького органу (особи), у межах, обумовлених Законом (137/98-ВР) та цим Положенням. Втручання, спрямоване на перешкоджання діяльності члена уповноваженого представницького органу (особи) найманих  працівників або профспілки та створення умов, що мають на меті примусити члена уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки прийняти необ'єктивне рішення, тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України.

10.2. Наймані працівники - члени уповноваженого представницького органу (особа) найманих працівників або профспілки подають на ім'я власника або уповноваженого ним органу (представника) особисті заяви про надання вільного від роботи часу із збереженням за місцем роботи середньої заробітної плати на час їх роботи по представництву інтересів найманих працівників в колективному трудовому спорі, а власник або уповноважений ним орган (представник) зобов'язаний видати наказ (розпорядження) про надання найманим працівникам - членам уповноваженого представницького органу (особі) найманих працівників   або профспілки вільного від роботи часу із збереженням за місцем роботи середньої заробітної плати на часїх роботи по представництву інтересів найманих працівників або профспілки (на час засідань представницького органу, примирної комісії, трудового арбітражу).

10.3. Найманим працівникам - членам уповноваженого представницького органу (особі) найманих працівників або профспілки вільний від роботи час із збереженням середньої заробітної плати для участі в роботі по представництву інтересів найманих працівників або профспілки може надаватися на умовах, передбачених колективним договором чи угодою для  членіввиборних профспілкових  органів, не звільнених від виробничих чи службових обов'язків.

10.4. Член  уповноваженого  представницького  органу  (особа) найманих  працівників  може  бути  позбавлений свого статусу та відкликаний із складу уповноваженого представницького органу з одночасною заміною іншим представником найманих працівників лише за рішенням найманих працівників, які надали йому відповідні повноваження, або шляхом самовідводу.

У разі заміни або відкликання члена уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки до наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу  (представника) про надання найманим працівникам - членам уповноваженого представницького органу  (особі) найманих працівників або профспілки вільного від роботи часу із збереженням за місцем роботи середньої заробітної плати для виконання їх повноважень по представництву інтересівнайманих працівників або профспілки, вносяться відповідні зміни.

Крім цього, у п. 10.5. Положення вказано, що зміна умов трудового договору, оплати праці, притягнення до дисциплінарної відповідальності найманих працівників - членів уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників абопрофспілки в період представництва інтересів найманих працівників або профспілки в колективному трудовому спорі не допускається.

Звільнення з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (представника) найманих працівників, які обиралися до складу уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки, не допускається протягом року після закінчення колективного трудового спору (крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі у зв'язку із станом здоров'я, що перешкоджає продовженню даної роботи, або вчинення працівником дій, за які законом передбачена можливість звільнення з роботи чи служби). Така гарантія не надається найманим працівникам у разі дострокового припинення повноважень члена  уповноваженого представницького органу (особи) найманих працівників або профспілки у зв'язку з неналежним виконанням своїх обов'язків або за власним бажанням (у разі самовідводу), за винятком випадків, якщо це пов'язано із станом здоров'я.

Головний спеціаліст відділення НСПП в Запорізькій області
О.О. Марченко

Категорія: Cтатті працівників відділення | Додав: nspp (12.06.2018)
Переглядів: 22 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

ПОСИЛАННЯ


Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz