Вівторок, 20.02.2018, 20:25

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

69107 м.Запоріжжя, пр.Леніна, 164, каб. 750, 771  тел./факс.(061) 239-01-72 , тел. 239-03-05   E-mail: zp-nspp@ukr.net                            

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Cтатті працівників відділення [334]
НПА НСПП [6]
Методичні матеріали [3]
Інформаційний бюлетень [33]

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Cтатті працівників відділення

Соціально-економічне становище Запорізької області є відображенням матеріального стану підприємств, установ, організацій та соціального кл

 

Соціально-економічне становище Запорізької області

є відображенням матеріального стану підприємств, установ, організацій та соціального клімату в них

 

Ганна Кобзєва, головний спеціаліст сектора аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення НСПП в Запорізькій області

 

Соціально-економічні показники розвитку промисловості Запорізької області мають безпосередній вплив на стан соціально-трудових відносин. В той же час, вони відображають ситуацію, що складається в цілому на суб’єктах господарювання.

 Індекс промислової продукції в Запорізькій області за січень-вересень 2015 року становив 95,0% в порівнянні з відповідним періодом минулого року. Зменшення обсягів промислового виробництва сталося в результаті скорочення виробництва на підприємствах переробної промисловості на 8,1%. Слід зазначити, що спаду виробництва в сфері перероблення зазнали всі її складові за винятком текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів.

         Наслідком зменшення обсягів виробництва стали неповна зайнятість та зменшення чисельності працюючих. За даними Головного управління статистики в Запорізькій області, упродовж січня – червня 2015 року з підприємств переробної промисловості вибуло 11095 осіб, в тому числі – 9139 з причин плинності кадрів, 299 – скорочення штатів. До роботи при цьому було прийнято 9901 особу. Про незадовільне становище галузі свідчить й те, що 2001 особа (1,9% середньооблікової кількості) знаходилась у відпустках без збереження заробітної плати, 24215 осіб (23,0%) працювали в умовах неповного робочого дня або тижня.

Сума невиплаченої заробітної плати в переробній промисловості становила на 01 жовтня 2015 року 47793,7 тис. грн., в тому числі 37292,6 тис. грн. (78,0%) склали борги підприємств, на яких запроваджена процедура банкрутства або відновлення платоспроможності боржника.

Металургійне виробництво, виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування – це одна з найбільш впливових підсекцій в переробній промисловості Запорізької області. Обсяги виробництва в ній у вересні 2015 року зменшилися в порівнянні з попереднім місяцем на 3,2%, в порівнянні з вереснем 2014 року – на 4,2%. У цілому за звітний період спад виробництва проти минулорічного періоду склав 1,1%.

         На підприємствах машинобудування, крім ремонту і монтажу машин і устаткування, обсяги виробництва у вересні 2015 року зросли в порівнянні з попереднім місяцем на 2,2%, з відповідним місяцем 2014 року – на 1,8%. Внаслідок цього, значний спад виробництва, що мав місце у січні – серпні 2015 року в порівнянні з січнем-серпнем 2014 року (10,7%), уповільнився, та становив у січні-вересні 2015 року в порівнянні з відповідним періодом минулого року 9,3%.

Спад виробництва в машинобудуванні обумовив незадовільний фінансово-економічний стан підприємств та  виникнення боргів із виплати заробітної плати. Загальний фінансовий результат від діяльності підприємств машинобудування склав в цілому за січень-червень 2015 року прибуток в сумі 81501,4 тис. грн. Водночас, зі значними збитками спрацювали виробництво електричного устаткування та виробництво машин і устаткування, не віднесених до інших угруповань.

Має місце заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах по виробництву машин і устаткування, у виробництві автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів.

         На підприємствах по виробництву хімічних речовин і хімічної продукції скорочення виробництва склало 6,9% проти січня-вересня  попереднього року. Результатом недостатності обсягів робіт є незадовільний фінансово-економічний стан та наявність боргів із виплати заробітної плати.

         Значна плинність кадрів, що відмічається на підприємствах переробної промисловості Запорізької області, а саме металургії, машинобудування, хімічного виробництва, викликана недостатністю обсягів робіт та змушеним звуженням виробництва. Вивільнення працівників, в свою чергу, скорочує кількість вільних вакансій на ринку праці. Крім того, належний рівень заробітної плати та наявність трудових династій (здебільшого в металургійному виробництві) також є стримуючими факторами щодо вступу найманих працівників у документально оформлені трудові спори.

         Обсяг виконаних будівельних робіт на підприємствах Запорізької області становив у січні-вересні 2015 року до січня-вересня 2014 року 87,5%. Загальне зменшення обсягів будівельних робіт викликано нестабільністю та спадом в економіці.Будівельна галузь продовжує залишатися в складному стані. Постійне зростання цін на будівельні матеріали, недосконалість банківського кредитування та низька платоспроможність населення призвели до призупинення приватних капіталовкладень в реконструкцію та безпосереднє будівництво. Також, немає замовлень на будівництво нових доріг та мостів. Наслідком зазначеного стало перепрофілювання багатьох підприємств будівництва Запорізької області та пошук ними нових видів діяльності. Тільки за січень-вересень 2015 року плинність кадрів в будівництві становила 25,3%. На більшості підприємств відсутні профспілки, що повинні захищати права та інтереси  найманих працівників. Від відкритих проявів невдоволення працівників будівництва стримує відсутність профспілок та досвіду відстоювання своїх прав правовим шляхом, обмежене коло вільних вакансій на ринку праці та наявність, крім основного, додаткових джерел доходу.

Нестабільною є ситуація і в транспорті. За січень – вересень 2015 року підприємствами транспорту перевезено 13,3 млн. т вантажів, що на 4,0 % менше, чим  у відповідному періоді 2014 року. Послугами пасажирського транспорту за січень – вересень 2015 року скористалися 110,3 млн. пасажирів, що на 4,9 % менше обсягу перевезень в порівнянні з відповідним періодом минулого року. Борги із виплати заробітної плати в транспорті, складському господарстві, поштовій та кур’єрській діяльності склали 9,9 млн. грн..

Незадовільна ситуація спостерігається також у сфері професійної, наукової та технічної діяльності, де мають місце значні борги із виплати заробітної плати.

Складною є ситуація в житлово-комунальному господарстві. Рівень заробітної плати в галузі житлово-комунального господарства не є низьким та становить 87,4% обласного рівня. Водночас, фінансовий результат від фінансово-господарської діяльності підприємств житлово-комунального господарства є від’ємним. Загальний збиток від фінансово-господарської діяльності склав 85641,8 тис. грн. При цьому у теплопостачанні збиток склав 6347,1 тис. грн., у водопостачанні та водовідведенні – 67887,8 тис. грн., у житловому господарстві – 11406,9 тис. грн. Незадовільний фінансово-економічний стан підприємств сфери житлово-комунального господарства та будівництва є підґрунтям наявності боргів із виплати заробітної плати.

Таким чином, основним чинником загострення стану соціально-трудових відносин на підприємствах Запорізької області залишається заборгованість із виплати заробітної плати, яка на 01.10.2015 становить 68,1 млн. грн.

Побоювання втрати робочого місця та обмежене коло вільних вакансій на ринку праці, відсутність інших джерел доходів та складна фінансово-економічна ситуація в цілому по країні та області стримують працівників від відкритих проявів невдоволення та вступу у документально оформлені трудові спори.

        

 

Категорія: Cтатті працівників відділення | Додав: nspp (07.12.2015)
Переглядів: 281 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

ПОСИЛАННЯ


Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz