Понеділок, 28.05.2018, 12:54

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

69107 м.Запоріжжя, пр.Леніна, 164, каб. 750, 771  тел./факс.(061) 239-01-72 , тел. 239-03-05   E-mail: zp-nspp@ukr.net                            

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Cтатті працівників відділення [349]
НПА НСПП [6]
Методичні матеріали [3]
Інформаційний бюлетень [34]

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Cтатті працівників відділення

Захистити уповноважених представників трудового колективу

 Захистити уповноважених представників трудового колективу

 

Сергій Четвертак, начальник відділення НСПП в Запорізькій області

 

Висновок про те, що основне навантаження в справі вирішення розбіжностей між сторонами трудових відносин лягає на плечі тих, хто має статус уповноважених представників найманих працівників, підтвердять всі, хто має справу із досудовою процедурою врегулювання трудових спорів. Підтвердженням такого висновку є визначення їх статусу, закріпленого ст. 3 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» профспілки, їх об’єднання мають право представляти інтереси працівників при вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) у порядку, встановленому законодавством.

Якщо наймані працівники уповноважують представляти свої інтереси профспілковий орган, що, на жаль, на практиці трапляється дуже рідко, проблем із забезпеченням можливості проводити роботу із роз’яснення працівникам порядку застосування процедури, передбаченої Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», збору підписів, проведення зборів, підготовку необхідних матеріалів і документів значно менше. Пояснюється це тим, що навіть у випадках, коли профспілка не має достатньої підтримки у роботодавця, вона діє у межах повноважень та має гарантії вищезазначеного законодавства про профспілки.

У зв’язку з цим хотілось би відзначити діяльність профкомів ПАТ «Дніпроспецсталь» та ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс», які відповідно у 2012 та 2013 роках, завдяки активній позиції та плідної праці в ході примирних процедур вдалось вирішити ряд вимог найманих працівників із своєчасної виплати заробітної плати.

Звернемо увагу читачів на безліч проблем, що виникають у осіб, які користуються повагою і довірою в трудовому колективі, тобто є неформальними лідерами , та яких працівники уповноважують представляти свої інтереси.

Тільки працівники Національної служби посередництва і примирення знають, що фактично термін повноважень цих осіб розпочинається задовго до моменту їх офіційного визнання уповноваженими в підписному листі або протоколі загальних зборів трудового колективу, тим більше, задовго до моменту виникнення спору. Саме вони, як правило, є ініціаторами застосування колективної форми розв’язання проблем у трудових відносинах.

Ще до отримання статусу членів уповноваженого представницького органу вони мимоволі займаються роз’яснювальною роботою і намагаються знайти джерела інформації стосовного того, як правило, не порушуючи законодавство, примусити роботодавця укласти колективний договір, виконувати умови вже укладеного колдоговору або вимоги законодавства про працю. Погодьтеся, така робота вимагає від кожного не тільки активної життєвої позиції, відповідного рівня знань, умінь і навичок роботи із людьми, але й громадянської сміливості й рішучості, оскільки вони ризикують залишитися без роботи.

Дійсно, уповноважені представники є найбільш незахищеним суб’єктом у процедурі вирішення колективного трудового спору. В статті 14 Закону передбачені гарантії лише для членів примирних органів. Єдиною можливістю для їх захисту від свавілля роботодавця є визначення в якості членів примирних комісій. Може саме цим пояснюється вибір вирішення колективних трудових спорів на виробничому рівні в Запорізькій області примирною комісією. Тільки отримавши статус членів примирної комісії, на яких розповсюджуються гарантії, передбачені статтею 14 Закону, уповноважені представники працівників можуть відчувати себе майже на рівних із представниками роботодавця.

Саме для захисту своїх уповноважених представників від незаконного звільнення, наймані працівники ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» були вимушені повторно вступати в колективний трудовий спір.

Здебільшого, особливо при кризовому загостренні розбіжностей між сторонами трудових відносин, ніхто не наважується взяти на себе тягар організаційної роботи.

Якщо профспілка не користується авторитетом або не хоче «псувати стосунки» з керівником підприємства, наслідки конфліктної ситуації можуть бути непередбачувані, якщо своєчасно не ввести їх у правове русло. Тобто уповноважені представники працівників виконують ще й стабілізаційну функцію.

Особливо важливо законодавчо визначити права, обов’язки і гарантії уповноважених представників найманих працівників для тих випадків, коли в колективі відсутні неформальні лідери, але є активні, грамотні і небайдужі особи, які могли б виконувати ці функції. Для того, щоб колектив найманих працівників міг доручити виконання організаційних і представницьких функцій своїм товаришам, необхідно законодавчо забезпечити їх захищеність від переслідувань, гарантії збереження заробітку і можливість якісно виконувати доручення.

Взагалі визначення і правовий статус уповноваженого найманими працівниками на представництво органу в Законі прописані не чітко. Частина 2 статті 3 Закону лише визнає його єдиним повноважним представником працівників до моменту припинення спору. В частині 1 статті 4 законодавець допускає, що працівники можуть уповноважити на представництво своїх інтересів не тільки орган, але й особу. З урахуванням того, що уповноваженому представницькому органу надається право розглядати відповідь власника на вимоги працівників і приймати дуже важливе рішення про виникнення колективного трудового спору, доцільно було б визначення цього органу, його повноваження і гарантії визначити в окремій статті Закону.

Ми завжди підкреслюємо, що після державної реєстрації сторони трудових відносин стають сторонами колективного трудового спору, набувають відповідних прав і обов’язків. Зрозуміло, що для успішного врегулювання спору необхідно, щоб сторони мали рівні права, саме на таких принципах формуються примирні органи. Але це все відбувається після реєстрації колективного трудового спору. На стадії ж формування намірів і вимог сторони трудових відносин знаходяться далеко не в рівних умовах, наявність неврегульованих розбіжностей є підтвердженням – діалогу між сторонами немає. За таких умов лише законодавчо визначені повноваження представницького органу найманих працівників можуть сприяти цивілізованому розвиткові подій.

У будь якому разі на стадії виникнення ініціативи про розв’язання проблем колективу шляхом трудового спору необхідно забезпечити найманим працівникам рівні із роботодавцем права. Цього можливо досягти як шляхом надання повноважень і гарантій їх представникам, так і визнанням в законному порядку їх права на залучення у якості представників адвокатів, представників обласних рад або комітетів профспілок, депутатів, осіб, яким вони довіряють. На сьогодні в Законі відсутня заборона на уповноваження у якості представників працівників осіб, що не знаходяться в трудових відносинах із роботодавцем. Проте норми Закону не містять положень про таку можливість. А на практиці роботодавець не йде на контакт із представниками працівників, якщо вони не знаходяться з ним у трудових правовідносинах, не визнає їх повноважень, не допускає на територію підприємства і не надає можливості для організації процесів формування і затвердження вимог.

Тому з метою забезпечення рівності сторін трудових відносин на стадії формування і висунення вимог було б доцільно окремою нормою передбачити в Законі право найманих працівників обирати для представництва своїх інтересів у стосунках із роботодавцем осіб, що не працюють на підприємстві, наділивши їх правами, обов’язками і гарантіями, необхідними для здійснення представницьких повноважень.

 

 

 

 

Категорія: Cтатті працівників відділення | Додав: nspp-zp (26.02.2016)
Переглядів: 174 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

ПОСИЛАННЯ


Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz