Четвер, 15.11.2018, 15:08

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

69107 м.Запоріжжя, пр.Леніна, 164, каб. 750, 771  тел./факс.(061) 239-01-72 , тел. 239-03-05   E-mail: zp-nspp@ukr.net                            

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Cтатті працівників відділення [387]
НПА НСПП [6]
Методичні матеріали [3]
Інформаційний бюлетень [35]

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інформаційний бюлетень

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ за 9 місяців 2018 року

1. Аналіз стану і динаміки соціально-трудових відносин на підприємствах Запорізької області

За результатами роботи Відділення основними причинами загострення стану соціально-трудових відносин на підприємствах, установах та організаціях Запорізької області упродовж 9 місяців 2018 року є:

  • невиконання вимог законодавства про працю (3 акції соціального протесту; 8 вимог по колективним трудовим спорам (конфліктам); 24 випадки дестабілізації стану соціально трудових відносин).
  • невиконання колективного договору, угоди або окремих їх положень (5 вимог по колективним трудовим спорам (конфліктам)),
  • встановлення нових або зміна існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту (1 вимога).

Найбільш поширеним фактором ускладнення стану соціально-трудових відносин у колективах підприємств залишається наявність заборгованості із виплати заробітної плати працівникам.

За даними органів державної статистики загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати по області порівняно з початком 2018 року зросла на 108,9 млн. грн. або на 86,2% і станом на 01.09.2018 склала 235,3 млн. грн., проте слід зазначити що у серпні 2018 року заборгованість зменшилась на 22,5 млн. грн. або на 8,7 %

На підприємствах державного сектору економіки зосереджено 202,2 млн. грн. або 85,9 % загальної суми заборгованості із виплати заробітної плати, на підприємства приватної форми власності припадає 31,8 млн. грн. або 13,5%, комунальної – 1,3 млн. грн. або 0,6 % від загальної суми боргів.

Заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах, що знаходяться у процедурах відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом, з початку року зросла на 27,3 млн. грн., і становить 42,1 млн. грн.

Борги економічно активних підприємств з початку року зросли на 80,4 млн. грн. (72,2%) і станом на 01.09.2018 становили 191,7 млн. грн., однак упродовж серпня 2018 року зменшились на 39,4 млн. грн.(на 17,1%).

 

2. Запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів)

Відповідно до меж визначених повноважень, Відділення основну увагу в своїй діяльності приділяє пошуку шляхів усунення конфліктогенних чинників стану соціально-трудових відносин правовим шляхом із застосуванням примирно-переговорних процедур в рамках діючого законодавства.

Упродовж 9 місяців 2018 року Відділення вживало заходи, спрямовані на врегулювання випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

З метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) Відділення здійснює моніторинг стану соціально-трудових відносин на підприємствах області шляхом опрацювання інформації, отриманої під час проведення безпосередніх бесід з найманими працівниками, головами профспілкових організацій, керівництвом підприємств, установ та організацій області, а також отриманої на засіданнях обласної, міської та районних комісій з питань забезпечення своєчасності і сплати податків, погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших виплат; даних інформаційно-консультативних центрів НСПП в Запорізькій області, відстеження та опрацювання матеріалів засобів масової інформації, статистичної інформації.

За січень-вересень 2018 року на обліку Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебувало 40 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Основним чинником дестабілізації стало невиконання вимог законодавства про працю.

В ході роботи по запобіганню виникнення колективного трудового спору (конфлікту) проводиться збір інформації, вивчення та аналіз стану соціально-трудових відносин на підприємстві, розробка плану заходів з метою сприяння вирішенню розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин у трудових колективах.

Основними превентивними заходами Відділення є узгоджувальні зустрічі з керівником та головою профспілки підприємств та проведення аналізу стану соціально-трудових відносин на підприємствах. Так, за 9 місяців 2018 року Відділенням здійснено аналіз стану соціально-трудових відносин на 13 підприємствах області та проведено 90 узгоджувальних зустрічей.

Під час зазначених заходів фахівцями Відділення сторонам соціально-трудових відносин надаються консультативно-правова допомогу щодо застосування норм Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та роз’яснення з питань чинного законодавства, здійснюється інформування роботодавців щодо рівня загострення стану соціально-трудових відносин, можливих негативних наслідків цього загострення, також надаються рекомендації щодо шляхів врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин.

Здійснюючи заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), спеціалісти Відділення проводили узгоджувальні зустрічі зі сторонами соціально-трудових відносин, співпрацювали з Запорізькою обласною державною адміністрацією, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, галузевими організаціями профспілок та об’єднаннями роботодавців, завідуючими інформаційно-консультаційних центрів НСПП в Запорізькій області з приводу усунення причин виникнення ускладнень стану соціально-трудових відносин на підприємствах області та здійснення заходів щодо мінімізації наслідків дії негативних факторів на стан цих відносин. Завдяки спільно проведеним заходам Відділення з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілковими організаціями та сторонами соціально-трудових відносин, вдалось запобігти виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) на 10 підприємствах, установах та організаціях області.

 

3. Стан і результати задоволення висунутих найманими працівниками або профспілками вимог та вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

Упродовж 9 місяців 2018 року відділення НСПП в Запорізькій області сприяло вирішенню трьох колективних трудових спорів (конфліктів) у тому числі за видами економічної діяльності:

  • діяльність у сфері архітектури – 2;
  • передача електроенергії – 1;
  1. Між найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя (№ 039-17/08-В з 21.03.2017);
  2. Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (Розпорядження НСПП від 01.02.2018 № 049-р реєстраційний № 008-18/08-В);
  3. Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (Розпорядження НСПП від 20.02.2018 № 072-р реєстраційний №025-18/08-В);

По колективному трудовому спору (конфлікту) між найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя, зареєстрованого Розпорядженням НСПП від 27.03.2017 № 077-р, з метою сприяння у вирішенні даного колективного трудового спору (конфлікту) Відділенням щомісячно проводились узгоджувальні зустрічі зі сторонами колективного трудового спору (конфлікту).

Згідно інформації уповноваженого представницького органу найманих працівників підприємству вдалося досягти домовленостей з НКРЕКП щодо збільшення відсотку алгоритму відрахувань коштів на рахунки підприємства, що дало змогу погасити заборгованість із заробітної плати за 2017 рік та частково за 2018 рік та своєчасно виплачувати поточну.

На виконання рішення примирної комісії адміністрацією підприємства та профспілковим комітетом продовжується робота з дебіторами по поверненню заборгованості у судовому порядку. Стан соціально-трудових відносин відносно стабільний.

Виконання рішення примирної комісії перебуває на постійному контролі Відділення.

По колективним трудовим спорам (конфліктам) між найманими працівниками державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та адміністрацією державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя, зареєстрованих Розпорядженням НСПП від 01.02.2018 № 049-р (реєстраційний №008-18/08-В) та Розпорядженням НСПП від 20.02.2018 №072-р (реєстраційний №025-18/08-В), з метою вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) Відділенням проводились узгоджувальні зустрічі зі сторонами колективних трудових спорів (конфліктів) щодо утворення примирних органів для прийняття відповідного рішення та подальшого вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» уповноважений представницький орган найманих працівників ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя надав свою згоду на створення примирних органів для подальшого розгляду колективного трудового спору (конфлікту) та вироблення рішення, що може задовольнити сторони колективних трудових спорів (конфліктів).

Завдяки наданим консультативно-правовим роз’ясненням сторони дійшли згоди щодо утворення примирної комісії та підписали Угоду між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та адміністрацією ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя про створення примирної комісії для вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Також, сторонам були надані консультації та роз’яснення щодо організації і роботи примирної комісії відповідно до Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та Положення про примирну комісію.

18.06.2018 за участі працівників Відділення було проведено організаційне засідання сторін колективних трудових спорів (конфліктів) з проведення примирних процедур по розгляду вимог найманих працівників ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).

Під час чергової узгоджувальної зустрічі із в.о. директора ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя Черненком С.В. начальник Відділення звернув увагу на необхідності поновлення роботи по проведенню примирних процедур. В свою чергу керівник інституту зазначив, що на сьогодні не має можливості відновити роботу підприємства та повернути найманих працівників на робочі місця, у зв’язку з відсутністю у приміщенні підприємства світла та води. Враховуючи вищезазначене адміністрація підприємства не може провести заходи, щодо організації проведення примирних процедур. У зв’язку з бездіяльністю керівника інституту Відділенням було підготовлено та направлено письмове звернення до голови Запорізької обласної державної адміністрації щодо сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів).

02.08.2018 з ініціативи Відділення було проведено нараду з представниками управління містобудування та архітектури Запорізької обласної державної адміністрації та головою Запорізької обласної організації професійної спілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України. За інформацією управління містобудування Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України вирішується питання щодо звільнення в.о. директора Черненка С.В та призначення нового керівника інституту.

14.09.2018 відділенням було проведено узгоджувальну зустріч з уповноваженим представницьким органом під час якої обговорено питання ухилення адміністрації підприємства від участі у примирних процедурах по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів). Враховуючи звернення уповноваженого представницького органу Відділенням було підготовано листа керівнику інституту щодо необхідності проведення процедур та відповідальності згідно ст.13 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

 

4. Страйки, колективні припинення роботи, акції соціального протесту, пов’язані із ускладненням стану соціально-трудових відносин

Упродовж 9 місяців 2018 року відділенням НСПП в Запорізькій області було зареєстровано три акції соціального протесту. Страйків, колективних припинень роботи пов’язаних із ускладненням стану соціально-трудових відносин, не зареєстровано.

12.02.2018 з 8-00 до 9-30 найманими працівниками державного підприємства Мелітопольський завод «Гідромаш» м. Мелітополь Запорізької області проведена акція соціального протесту в формі мітингу на прохідній заводу. В заході прийняло участь 101 особа.

Вимогою учасників акції було погашення боргів із виплати заробітної плати.

З метою стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням була проведена бесіда з виконуючим обов’язки голови профспілкової організації ДП Мелітопольський завод «Гідромаш» м. Мелітополь щодо практичного застосування Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

29.03.2018 о 13:00 перед будівлею Запорізької обласної державної адміністрації через невиплату заробітної плати найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя спільно з громадською організацією «Бізнес-спілка «Порада» було проведено акцію соціального протесту. В мітингу взяли участь близько 300 осіб.

Основна вимога учасників акції – погашення боргів із виплати заробітної плати.

Після проведення мітингу, співробітники ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя перекрили рух автотранспорту по проспекту Соборний м. Запоріжжя, заблокувавши пішохідний перехід між вул. Якова Новицького та пл. Фестивальною.

З метою стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням було проведено узгоджувальну зустріч з найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та головою профспілки підприємства щодо практичного застосування ст.25 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

26.06.2018 з 10:30 до 12:30 перед будівлею Мелітопольської міської ради, через невиплату заробітної плати найманими працівниками державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» м. Мелітополь Запорізької області проведено акцію соціального протесту. В мітингу взяли участь 10 осіб.

Основними вимогами учасників мітингу було повернення ПДВ підприємству та погашення боргів із виплати заробітної плати.

З метою стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням була проведена бесіда з головою профспілкової організації ДП Мелітопольський завод «Гідромаш» м. Мелітополь С. Воронцовим щодо практичного застосування Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Категорія: Інформаційний бюлетень | Додав: nspp (26.10.2018)
Переглядів: 15 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

ПОСИЛАННЯ


Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz