Четвер, 18.10.2018, 09:45

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

69107 м.Запоріжжя, пр.Леніна, 164, каб. 750, 771  тел./факс.(061) 239-01-72 , тел. 239-03-05   E-mail: zp-nspp@ukr.net                            

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Cтатті працівників відділення [382]
НПА НСПП [6]
Методичні матеріали [3]
Інформаційний бюлетень [34]

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інформаційний бюлетень

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ за І квартал 2017 року

Діяльність Національної служби посередництва і примирення регламентується Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98, із змінами та доповненнями та Законом України від 03 березня 1998 року №137/98–ВР «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області регламентується Положенням про відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області, затвердженим Наказом Національної служби посередництва і примирення від 11 листопада 2016 року № 135.

 

Завдання Відділення НСПП:

 

- сприяння взаємодії сторін соціально-трудових відносин у процесі врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), що виникли між ними;

- запобігання виникненню та сприяння своєчасному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів);

- прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню;

- здійснення посередництва і примирення під час вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);

 

 

 

 

 

 

 

________________________________________________________________

 

 

 

Відповідальні за випуск :

 

 

 

Начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

 

 

тел.239-03-05

 

 

 

С.І.Четвертак

 

 

 

  1. Аналіз стану і динаміки соціально - трудових відносин на підприємствах Запорізької області

 

За результатами роботи відділення основними причинами загострення стану соціально – трудових відносин на підприємствах, установах та організаціях Запорізької області у І кварталі 2017 року стало не виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень (2 вимоги) та невиконання вимог законодавства про працю (2 вимоги та 7 випадків дестабілізації стану соціально трудових відносин).

Найболючішою проблемою, що призводить до ускладнення стану соціально-трудових відносин у колективах залишається заборгованість із виплати заробітної плати працівникам.

Станом на 1 березня 2017 року загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах, установах та організаціях Запорізької області становила 81,6 млн.грн. Насамперед, це зумовлено зростанням заборгованості у 22 структурних підрозділах ПАТ «Запоріжобленерго», 12 структурних підрозділах ДП «Запорізькій облавтодор» , на ЗДП «Кремнійполімер», ЗДП «Радіоприлад» тощо.

Борги економічно активних підприємств станом на 01.03.2016 склали 68,2 млн. грн. На початок березня п.р. основна частка суми заборгованості економічно активних підприємств припадала на промисловість (83,1%), транспорт, складське господарство, поштову та кур’єрську діяльність (9,0%), професійну, наукову та технічну діяльність (5,8%). При цьому майже дві третини боргу утворено в м.Запоріжжі (57,6%).

У лютому суттєво ускладнилась ситуація з виплатою заробітної плати на підприємствах комунальної форми власності, де було утворено борги у 7 структурних підрозділах КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради .

Також, до кола підприємств, що мають значну заборгованість із виплати заробітної плати станом на 01.03.2017, входять:

- Командитне товариство «Запорізький завод високовольтної апаратури – Вакатов» і компанія» м.Запоріжжя;

- Державне підприємство „Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя;

- ПАТ «Мелітопольський завод холодильного машинобудування «Рефма», м. Мелітополь;

- ДП «Мелітопольський завод «Гідромаш», м. Мелітополь.

По всім зазначеним підприємствам Відділення здійснює заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

 

2. Запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів)

 

Упродовж І кварталу 2017 року Відділення вживало заходи, спрямовані на врегулювання випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

В основі роботи по запобіганню виникнення колективних трудових спорів лежить моніторинг стану соціально-трудових відносин на підприємствах області шляхом опрацювання інформації, отриманої на засіданнях обласних та міських комісій з питань забезпечення своєчасності і сплати податків, погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших виплат; даних інформаційно-консультативних центрів НСПП в Запорізькій області, відстеження та опрацювання матеріалів засобів масової інформації, статистичної інформації, а також інформації, отриманої під час проведення безпосередніх бесід з найманими працівниками, головами профспілкових організацій, керівництвом підприємств, установ, організацій області.

За січень-березень 2017 року на обліку Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебувало 26 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Основним чинником дестабілізації стало невиконання вимог законодавства про працю.

Робота із запобігання виникненню колективного трудового спору (конфлікту) передбачає збір інформації, вивчення та аналіз стану соціально-трудових відносин на підприємстві, розробку плану заходів з метою вирішення розбіжностей між сторонами соціально - трудових відносин у трудових колективах. Основними превентивними заходами Відділення є узгоджувальні зустрічі з керівником та головою профспілки підприємств та проведення аналізу стану соціально-трудових відносин на підприємствах. Так, за І квартал 2017 року Відділенням здійснено аналіз стану соціально-трудових відносин на 2 підприємствах області та проведено 4 узгоджувальні зустрічі.

Під час зазначених заходів фахівцями Відділення надаються консультативно-правову допомогу щодо застосування норм Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та роз’яснення з питань чинного законодавства, як представникам найманих працівників, так й керівництва підприємств, здійснюється інформування роботодавців щодо рівня загострення стану соціально – трудових відносин, можливих негативних наслідків цього загострення, надаються рекомендації щодо шляхів врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин.

Завдяки спільно проведеним заходам Відділення з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілковими організаціями, Запорізькою обласною радою профспілок, Запорізькою обласною федерацією роботодавців та сторонами соціально-трудових відносин, з обліку Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) знято 14 підприємств, установ та організацій (зокрема 2 через усунення чинників дестабілізації стану соціально-трудових відносин та 10 через встановлення, в результаті проведеного відділенням аналізу стану соціально-трудових відносин, відсутності причин або умов для виникнення колективного трудового спору (конфлікту) та 2 через виникнення розбіжностей та вступ сторін відносин у колективного трудового спору (конфлікту)).

 

 

 

3. Стан і результати задоволення висунутих найманими працівниками або профспілками вимог та вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)

 

Упродовж I кварталу 2017 року відділення НСПП в Запорізькій області сприяло вирішенню чотирьох колективних трудових спорів (конфліктів) у тому числі за видами економічної діяльності:

- діяльність у сфері архітектури -1;

- передача електроенергії -2;

- допоміжне обслуговування наземного транспорту-1.

1.Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (№ 020-14/08-В з 17.03.2014);

2.Між найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя та ПАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя (№ 001-17/08-В з 03.01.2017);

3.Між найманими працівниками ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» м.Запоріжжя та адміністрацією ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» м.Запоріжжя (№ 014-17/08-В з 06.02.2017);

4.Між найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя та ПАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя (№ 039-17/08-В з 21.03.2017).

По колективному трудовому спору (конфлікту) між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя, який було зареєстровано Розпорядженням НСПП від 24.03.2014 №062-р, Відділенням проводились узгоджувальні зустрічі зі сторонами колективного трудового спору (конфлікту). В ході зустрічей директор підприємства інформувала про заходи, що вживаються адміністрацією інституту по виконанню рішення примирної комісії та поновлення його роботи в повному обсязі. У зв’язку з чим для активізації діяльності інституту постійно ведеться робота по пошуку замовлень на виконання проектних робіт та укладанню договорів на виконання замовлень. Виконання зазначених заходів дасть змогу задовольнити вимоги найманих працівників та вирішити колективний трудовий спір (конфлікт).

Стан виконання рішення примирної комісії знаходиться на постійному контролі Відділення.

Розпорядженням НСПП від 05.01.2017 № 001-р(зі змінами внесеними Розпорядженням НСПП від 05.03.2017 № 042-р) було зареєстровано колективний трудовий спір (конфлікт) між найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та ПАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя (Реєстраційний № 001-17/08-В) з наступною вимогою: …ліквідувати заборгованість із виплати заробітної плати, що утворилась в ВАТ «Запоріжжяобленерго».

По даному колективному трудовому спору (конфлікту) відповідно до ст. 8 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» з ініціативи уповноваженого представницького органу найманих працівників було утворено примирну комісію, для вироблення Рішення, що може задовольнити сторони колективного трудового спору (конфлікту).

Для вирішення даного колективного трудового спору (конфлікту) було проведено 2 засідання примирної комісії та винесено Рішення.

Відповідно до Рішення примирної комісії від 20.01.2017, виконання вимог найманих працівників було покладено на керівника підприємства, також були надані рекомендації сторонам колективного трудового спору. Контроль за виконанням рішення примирної комісії було покладено на сторони колективного трудового спору (конфлікту).

З метою сприяння у вирішенні колективного трудового спору (конфлікту) Відділенням проводились узгоджувальні зустрічі зі сторонами колективного трудового спору.

03.03.2017 до Відділення надійшло звернення уповноваженого представницького органу найманих працівників щодо задоволення вимоги найманих працівників та зняття з реєстрації колективного трудового спору (конфлікту). Розпорядження НСПП від 09.03.2017 № 045-р даний колективний трудовий спір (конфлікт) було знято з реєстрації, як такий, що вирішений.

Розпорядженням НСПП від 07.02.2017 № 024-р було зареєстровано колективний трудовий спір (конфлікт) між найманими працівниками ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» м.Запоріжжя та адміністрацією ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» м. Запоріжжя (Реєстраційний № 014-17/08-В) з наступною вимогою : «Відповідно до колективного договору Розділ 2 п.2.13. виплатити заробітну плату за жовтень - листопад, грудень 2016 р.».

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» уповноваженим представницьким органом найманих працівників було запропоновано роботодавцю утворити примирну комісію, для вироблення Рішення, що може задовольнити сторони колективного трудового спору (конфлікту).

З метою вирішення даного колективного трудового спору (конфлікту) було проведено 3 засідання примирної комісії, заслухано сторони колективного трудового спору (конфлікту) та винесено Рішення.

Згідно Рішення примирної комісії від 24.02.2017, виконання вимоги найманих працівників було покладено на керівника підприємства, також сторонам колективного трудового спору (конфлікту) були надані необхідні рекомендації. Контроль за виконанням Рішення примирної комісії було покладено на сторони колективного трудового спору (конфлікту).

З метою сприяння у вирішенні колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» м.Запоріжжя Відділенням було проведено узгоджувальну зустріч з головою Запорізької обласної організації профспілки працівників автомобільного та шляхового господарства - членом уповноваженого представницького органу найманих працівників, яка повідомила, що станом на 20.03.2017 в повному обсязі погашено заборгованість із заробітної плати за жовтень та листопад 2016 року. Адміністрацією підприємства вживаються заходи для виконання рішення примирної комісії.

Стан виконання рішення примирної комісії знаходиться на постійному контролі Відділення.

Розпорядженням НСПП від 27.03.2017 № 077-р було зареєстровано колективний трудовий спір (конфлікт) між найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та ПАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя (Реєстраційний № 039-17/08-В) з наступними вимоги найманих працівників :

1. Здійснити виплату заборгованості заробітної плати, що утворилася в ПАТ «Запоріжжяобленерго» за січень 2017 р. в сумі 13828000 грн., за лютий 2017 р. в сумі 35047000 грн. в термін до 15.05.2017 р.

2.Здійснювати виплату заробітної плати ,згідно п. 5.26 колдоговору ПАТ «Запоріжжяобленерго», два рази на місяць у наступні строки:

  • за першу половину місяця з 19 по 23 число поточного місяця ( аванс)
  • за другу половину місяця з 5 по 7 число наступного місяця (остаточний

розрахунок).

По даному колективному трудовому спору (конфлікту) відповідно до ст. 8 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» уповноваженим представницьким органом найманих працівників запропоновано власнику підприємства утворити примирну комісію, для вироблення рішення, що може задовольнити сторони колективного трудового спору (конфлікту). За інформацією уповноваженого представницького органу найманих працівників ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя перше засідання примирної комісії заплановано на початок квітня місяця.

 

4. Страйки, колективні припинення роботи, акції соціального протесту, пов’язані із ускладненням стану соціально-трудових відносин

 

Упродовж І кварталу 2017 року відділенням НСПП в Запорізькій області страйків, колективних припинень роботи, акцій соціального протесту, пов’язаних із ускладненням стану соціально-трудових відносин, не зареєстровано.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Національна служба посередництва і примирення має власне видання – Бюлетень Національної служби посередництва і примирення, який друкується з липня 2001 року. В Бюлетені Національної служби посередництва і примирення постійно друкуються законодавчі та нормативно-правові акти України, міжнародна практика вирішення колективних трудових спорів, наукові дослідження, практика вирішення соціально-трудових розбіжностей на підставі законодавства України, точка зору сторін соціально-трудових відносин, профспілок та їх об’єднань, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, досвід роботи відділень НСПП по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).

Періодичність видання журналу – 2 рази на 1 рік. Передплатний індекс 23877, вартість річної передплати - 53 грн. 32 коп.

 

Категорія: Інформаційний бюлетень | Додав: nspp-zp (04.04.2017)
Переглядів: 112 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

ПОСИЛАННЯ


Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz