Четвер, 15.11.2018, 15:18

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

69107 м.Запоріжжя, пр.Леніна, 164, каб. 750, 771  тел./факс.(061) 239-01-72 , тел. 239-03-05   E-mail: zp-nspp@ukr.net                            

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Cтатті працівників відділення [387]
НПА НСПП [6]
Методичні матеріали [3]
Інформаційний бюлетень [35]

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інформаційний бюлетень

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ за І квартал 2018 року

 

 

  1. Аналіз стану і динаміки соціально - трудових відносин на підприємствах Запорізької області

 

За результатами роботи Відділення у І кварталі 2018 року основними причинами загострення стану соціально – трудових відносин на підприємствах, установах та організаціях Запорізької області стало невиконання вимог законодавства про працю (8 вимог та 7 випадків дестабілізації стану соціально трудових відносин), не виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень (5 вимог), встановлення нових або зміна існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту (1 вимога).

Основною проблемою, що призводить до ускладнення стану соціально-трудових відносин у колективах залишається заборгованість із виплати заробітної плати працівникам.

Станом на 1 березня 2018 року загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах, установах та організаціях Запорізької області становила 177,4 млн. грн., порівняно з початком цього року заборгованість зросла на 51 млн. грн., або на 40,4%.

Заборгованість із виплати заробітної плати на підприємствах, що знаходяться у процедурах відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, з початку року зросла на 4,6 млн. грн., або на 31%, і на 01.03.2018 складала 19,4 млн. грн. Серед них 59% (11,5 млн. грн.) боргів припадає на 5 підприємств державного сектору економіки. Загалом по області на підприємствах державного сектору економіки заборгованість становить 149,6 млн. грн., або 84,3% від її загальної суми.

Борги економічно активних підприємств Запорізької області станом на 01.03.2018 склали 156,4 млн. грн.

 

 

2. Запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів)

 

Упродовж І кварталу 2018 року Відділення вживало заходи, спрямовані на врегулювання випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

В основі роботи по запобіганню виникнення колективних трудових спорів лежить моніторинг стану соціально-трудових відносин на підприємствах області шляхом опрацювання інформації, отриманої на засіданнях обласних та міських комісій з питань забезпечення своєчасності і сплати податків, погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших виплат; даних інформаційно-консультативних центрів НСПП в Запорізькій області, відстеження та опрацювання матеріалів засобів масової інформації, статистичної інформації, а також інформації, отриманої під час проведення безпосередніх бесід з найманими працівниками, головами профспілкових організацій, керівництвом підприємств, установ, організацій області.

За січень-березень 2018 року на обліку Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебувало 23 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Основним чинником дестабілізації стало невиконання вимог законодавства про працю.

Робота із запобігання виникненню колективного трудового спору (конфлікту) передбачає збір інформації, вивчення та аналіз стану соціально-трудових відносин на підприємстві, розробку плану заходів з метою вирішення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин у трудових колективах. Основними превентивними заходами Відділення є узгоджувальні зустрічі з керівником та головою профспілки підприємств та проведення аналізу стану соціально-трудових відносин на підприємствах. Так, за І квартал 2018 року Відділенням здійснено аналіз стану соціально-трудових відносин на 14 підприємствах області та проведено 21 узгоджувальну зустріч.

Під час зазначених заходів фахівцями Відділення надаються консультативно-правова допомога щодо застосування норм Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та роз’яснення з питань чинного законодавства, як представникам найманих працівників, так й керівництва підприємств, здійснюється інформування роботодавців щодо рівня загострення стану соціально-трудових відносин, можливих негативних наслідків цього загострення, надаються рекомендації щодо шляхів врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин.

 

3. Стан і результати задоволення висунутих найманими працівниками або профспілками вимог та вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

 

Упродовж I кварталу 2018 року відділення НСПП в Запорізькій області сприяло вирішенню трьох колективних трудових спорів (конфліктів) у тому числі за видами економічної діяльності:

- діяльність у сфері архітектури -2;

- передача електроенергії -1;

1. Між найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя та ПАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя (№ 039-17/08-В з 21.03.2017);

2. Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (Розпорядження НСПП від 01.02.2018 № 049-р реєстраційний № 008-18/08-В);

3. Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (НСПП від 20.02.2018 № 072-р реєстраційний №025-18/08-В).

По колективному трудовому спору (конфлікту) між найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя, зареєстрованого Розпорядженням НСПП від 27.03.2017 № 077-р, з метою сприяння у вирішенні даного колективного трудового спору (конфлікту) Відділенням щомісячно проводились узгоджувальні зустрічі зі сторонами колективного трудового спору (конфлікту).

На виконання рішення примирної комісії адміністрацією підприємства та профспілковим комітетом вживаються всі заходи щодо подальшого погашення заборгованості із виплати заробітної плати, також ведеться робота з дебіторами по поверненню заборгованості.

У зв’язку невиконанням рішення примирної комісії та наявності заборгованості із виплати заробітної плати 29.03.2018 найманими працівниками підприємства було проведено акцію протесту. Основна вимога учасників акції – погашення боргів із виплати заробітної плати.

З ініціативи голови профспілкового комітету ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя 30.03.2018 було проведено розширену нараду за участі голови Запорізької обласної державної адміністрації та представників інших державних органів, де було розглянуто основні причини виникнення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємства, серед яких є встановлення НКРЕКП «нульового алгоритму», що не дає можливість реєструвати податкові накладні. З метою сприяння у вирішенні даної ситуації проблему реструктуризації боргів ПАТ «Запоріжжяобленерго» буде розглянуто наступного тижня під час засідання Фонду держмайна.

Стан соціально – трудових відносин напружений. Виконання рішення примирної комісії перебуває на постійному контролі Відділення.

Розпорядженням НСПП від 01.02.2018 № 049-р було зареєстровано колективний трудовий спір (конфлікт) між найманими працівниками державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та адміністрацією державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя (реєстраційний № 008-18/08-В).

По даному колективному трудовому спору (конфлікту) були зареєстровані наступні вимоги найманих працівників :

1. Припинити порушення ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя ст. ст. 2, 2-1 Кодексу законів про працю України, ст. 43 Конституції України, ч.1 ст.23 Загальної декларації прав людини та негайно поновити безпідставно зупинену роботу підприємства для виконання працівниками своїх трудових обов’язків та реалізацію свого права на працю.

2. Забезпечити працівникам підприємства право голосу при розгляді питань, які визначають їх долю, до того, як буде прийнято остаточне рішення відповідно до п. 1.8 розділу І Колективного договору.

3. Постійно виконувати свої зобов’язання, як роботодавця та надавати інформацію на запити профспілкового комітету відповідно до Закону України "Про профспілки, їх права і гарантії діяльності", (ст. 28,45), Кодексу законів про працю України (стаття 251).

4. Припинити порушення ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя вимог ст. 49-2 Кодексу законів про працю України в частині незаконного звільнення найманих працівників ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект».

5. Припинити порушення ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя ст. 49-4 Кодексу законів про працю України прав профкому ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект», згідно якої професійні спілки мають право вносити пропозиції відповідним органам про перенесення строків або тимчасове припинення чи відміну заходів, пов’язаних з вивільненням працівників.

6. Змінювати умови трудового договору, оплату праці, притягувати до дисциплінарної відповідальності або звільнювати працівників, що входять до уповноваженого представницького органу найманих працівників у відповідності до п.10.5 Положення про уповноважений представницький орган найманих працівників в колективному трудовому спорі (конфлікті).

7. Припинити порушення ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя вимог ч.ч. 3, 4 ст. 252 Кодексу законів про працю України в частині незаконного звільнення членів профкому первинної профспілкової організації ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект».

8. Припинити порушення ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя вимог ч.ч. 1 ст. 235 Кодексу законів про працю України в частині звільнення без законної підстави у зв’язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою.

9. Негайно провести заходи відносно відновлення санітарно-побутових умов праці (підключення будівлі інституту ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» до системи водопостачання та електропостачання) для досягнення встановлених нормативів і підвищення існуючого рівня охорони праці на підприємстві ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» відповідно до Кодексу законів про працю України (стаття 153, 158, 161), Закону України «Про охорону праці» (роздiл 2 , стаття 6; роздiл 3 стаття 13), галузевої угоди ( роздiл IІІ), колективного договору ( роздiли 2 та 5), Конституції України (стаття 43), Загальної декларації прав людини (стаття 23).

10. Терміново розробити заходи по безперебійному та рівномірному завантаженню роботою усіх підрозділів інституту ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» відповідно до колективного договору ( роздiл 1 та 2), Конституції України (стаття 43), Загальної декларації прав людини (стаття 23).

11. Здійснити виплату нарахованої, але не виплаченої заробітної плати за період з 01 січня 2015 р. по лютий 2018 р. найманим працівникам ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект», які не мають судового наказу або рішення суду про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати за період з 01 січня 2015 р. по лютий 2018 р., відповідно до Кодексу законів про працю України (стаття 115) , колективного договору (роздiл 2), Конституції України (стаття 43), Закону України «Про оплату праці» (стаття 24), Загальної декларації прав людини (стаття 23).

12. Виплату поточної заробітної плати найманим працівникам ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» здійснювати не рідше, ніж двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, відповідно до Кодексу законів про працю України (стаття 115), Закону України «Про оплату праці» (стаття 24), Загальної декларації прав людини (стаття 23), Конституції України (стаття 43).

Розпорядженням НСПП від 20.02.2018 № 072-р було зареєстровано другий колективний трудовий спір (конфлікт) між найманими працівниками державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та адміністрацією державного підприємства «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя (реєстраційний №025-18/08-В), з наступними вимогами :

1. Відповідно до Статуту ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» розділу 12 п.12.1 ч.1, ст. 245 Кодексу законів про працю України визнати право трудового колективу брати участь в управлінні Підприємством через загальні збори (конференції), ради трудових колективів, професійні спілки, які діють у трудовому колективі, уповноважений представницький орган найманих працівників ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект», вносити пропозиції щодо поліпшення роботи Підприємства, а також з питань соціально-культурного і побутового обслуговування.

2. Сприяти та не перешкоджати представникам первинної профспілкової організації в реалізації їх повноважень, передбачених ст.22 Закону України «Про профспілки, їх права і гарантії діяльності», Кодексом законів про працю України (стаття 97, глава XVI (статті 243-252), ч. 4 ст.259), Галузевою угодою (розділ VIII), колективним договором (розділ 6).

З метою вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) Відділенням були проведені узгоджувальні зустрічі зі сторонами колективних трудових спорів (конфліктів) щодо утворення примирних органів для прийняття рішення та вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

Так, під час проведеної в лютому місяці узгоджувальної зустрічі з в.о. директора ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м.Запоріжжя Г.М. Малиною було звернено увагу на необхідності створення примирних органів для прийняття рішення по суті. Незважаючи на надані роз’яснення ст.13, 31 ЗУ «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» керівник інституту зазначив, що на даний час підприємство не працює, наймані працівники на робочих місцях відсутні та відмовився приймати участь у примирних процедурах по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів). Під час чергової узгоджувальної зустрічі в.о. директора інституту зазначив, що 22.02.2018 ним було подану заяву про звільнення.

В свою чергу уповноважений представницький орган найманих працівників ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя відповідно до ст. 8 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» надав свою згоду на створення примирних органів для подальшого розгляду колективного трудового спору (конфлікту) для вироблення рішення, що може задовольнити сторони колективних трудових спорів (конфліктів).

За усною інформацією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України вирішується питання про призначення нового керівника інституту.

 

4. Страйки, колективні припинення роботи, акції соціального протесту, пов’язані із ускладненням стану соціально-трудових відносин

 

Упродовж І кварталу 2018 року відділенням НСПП в Запорізькій області було зареєстровано дві акції соціального протесту. Страйків, колективних припинень роботи пов’язаних із ускладненням стану соціально-трудових відносин, не зареєстровано.

12.02.2018 з 8-00 до 9-30 найманими працівниками державного підприємства Мелітопольський завод «Гідромаш» м. Мелітополь Запорізької області проведена акція соціального протесту в формі мітингу на прохідній заводу. В заході прийняло участь 101 особа.

Основною вимогою учасників акції було погашення боргів із виплати заробітної плати.

З метою стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням була проведена бесіда з виконуючим обов’язки голови профспілкової організації ДП Мелітопольський завод «Гідромаш» м. Мелітополь щодо практичного застосування Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

29.03.2018 о 13:00 перед будівлею Запорізької обласної державної адміністрації через невиплату заробітної плати найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя спільно з громадською організацією «Бізнес-спілка «Порада» було проведено акцію соціального протесту. В мітингу взяли участь близько 300 осіб.

Основна вимога учасників акції – погашення боргів із виплати заробітної плати.

Після проведення мітингу, співробітники ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя перекрили рух автотранспорту по проспекту Соборний м. Запоріжжя, заблокувавши пішохідний перехід між вул. Якова Новицького та пл. Фестивальною.

З метою стабілізації стану соціально-трудових відносин Відділенням було проведено узгоджувальну зустріч з найманими працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та головою профспілки підприємства щодо практичного застосування ст.25 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Категорія: Інформаційний бюлетень | Додав: nspp-zp (04.04.2018)
Переглядів: 38 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

ПОСИЛАННЯ


Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz