Понеділок, 28.05.2018, 12:56

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

69107 м.Запоріжжя, пр.Леніна, 164, каб. 750, 771  тел./факс.(061) 239-01-72 , тел. 239-03-05   E-mail: zp-nspp@ukr.net                            

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Cтатті працівників відділення [349]
НПА НСПП [6]
Методичні матеріали [3]
Інформаційний бюлетень [34]

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інформаційний бюлетень

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ за І півріччя 2016 року

 

ВІДДІЛЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ

В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

за  І півріччя 2016 року

                

                

 

    Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області (Відділення НСПП) – постійно діючий орган для врегулювання трудових спорів (конфліктів), здійснює свої повноваження у відповідності із Законом України “Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”

 

    Відділення НСПП  фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

 

    Положення про Національну службу

    посередництва і примирення затверджується Президентом України

 

 

 

 

 

        

 

 

         Діяльність Національної служби посередництва і примирення регламентується Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада          1998 року №1258/98, із змінами та доповненнями та Законом України від 03 березня 1998 року №137/98–ВР «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області регламентується Положенням про відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області, затвердженим Наказом Національної служби посередництва і примирення  від 14 листопада 2012 року       № 165.

 

Завдання Відділення НСПП:

 

- сприяння взаємодії сторін соціально-трудових відносин у процесі врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), що виникли між ними;

- запобігання виникненню та сприяння своєчасному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів);

         - прогнозування виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) та сприяння своєчасному їх вирішенню;

         - здійснення посередництва і примирення під час  вирішення колективних трудових спорів (конфліктів);

- взаємодія Національної служби посередництва і примирення із сторонами колективного трудового спору (конфлікту).

 

 

 

 

Відповідальні за випуск :

 

 

 

Начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

 

 

тел.239-03-05

 

 

 

С.І.Четвертак

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аналіз стану і динаміки соціально - трудових відносин

на підприємствах Запорізької області

 

Основною причиною ускладнення стану соціально – трудових відносин на підприємствах Запорізької області у І півріччі 2016 року, як і в попередні періоди залишається невиконання вимог законодавства про працю,а саме заборгованість із виплати заробітної плати.

За даними органів статистики загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати по області на 01.06.2016 склала 62,1 млн. грн., що перевищує рівень початку цього року на 3,7 млн.грн., або 6,3%. При цьому борги економічно активних підприємств на 01.06.2016 склали 23,2 млн. грн., що більше порівняно з початком року – на 3,9 млн. грн. (20,4%).

Борги із виплати заробітної плати підприємств державного сектору економіки станом на 01.06.2016 склали 43,3 млн.грн., що становить 69,7 % від загальної заборгованості по області. Заборгованість даних підприємств зросла з початку року на 4,7 млн.грн. (на 12,1 %). Найбільші борги мають:

 - Державне підприємство „Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя,

 - Дочірнє підприємство „Запорізький облавтодор ПАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" та його відокремлені структурні підрозділи.

Борги підприємств приватної форми власності порівняно з початком року скоротилися на 4,3 млн.грн. або на 24,7 % і на 01.06.2016 склали 13 млн.грн.(21 % від загальної суми по області), серед них значні борги мають:

 - Командитне товариство «Запорізький завод високовольтної апаратури – Вакатов» і компанія» м.Запоріжжя,

- ПАТ «Мелітопольський завод холодильного машинобудування «Рефма», м. Мелітополь,.

Заборгованість перед працівниками підприємств комунальної власності на 01.06.2016 склала 5,8 млн. грн., або 9,3 % від загальної суми боргів. Із загальної суми боргу комунальних підприємств області 98,3 % припадає на 8 структурних підрозділів КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради і КП «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради.

Проте не зважаючи на значні суми боргів по заробітній платі працівники утримуються від відкритих проявів невдоволення працівників через побоювання втрати робочого місця на фоні обмеженого кола  вільних вакансій на ринку праці, зростання рівня безробіття.

Рівень безробіття (за методологією МОП) серед економічно активного населення Запорізької області віком 15–70 років у І кварталі 2016р. порівняно з І кварталом 2015р. збільшився на 0,6 в.п. та становив 10,4%. Цей показник серед осіб працездатного віку в 4,3 рази перевищував рівень зареєстрованого безробіття, розрахований по відношенню до економічно активного населення працездатного віку (10,7% проти 2,5%).

До того ж середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій Запорізької області у травні 2016року становила 4918,97 грн., що в 3,4 раза вище рівня мінімальної заробітної плати (1450 грн.). Порівняно з квітнем 2016року розмір заробітної плати збільшився на 3,6%, а за останні 12 місяців (відносно травня 2015р.) – на 21,3%. Індекс реальної заробітної плати по Запорізькій області у травні 2016р. до квітня 2016р. становив 103,7%, до травня 2015р. – 109,6%, у січні–травні п.р. порівняно з відповідним періодом попереднього року – 103,6%.

Підсумовуючи вищенаведене та беручи до уваги, що упродовж І півріччя 2016 року Відділення сприяло вирішенню 5 колективних трудових спорів (конфліктів), 4 з яких було вирішено, стан соціально-трудових відносин на підприємствах Запорізької області можна охарактеризувати як відносно стабільний.

                                                                                                                                            

2. Запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів)

 

Упродовж І півріччя 2016 року Відділення вживало заходи, спрямовані на запобігання виникненню колективних трудових  спорів (конфліктів) та врегулювання випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин.

 

В основі роботи по запобіганню виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) лежить постійний моніторинг стану соціально-трудових відносин на підприємствах області шляхом опрацювання інформації, отриманої на засіданнях обласних та міських комісій з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших виплат; інформаційно-консультаційних центрів НСПП в Запорізькій області, відстеження та опрацювання матеріалів засобів масової інформації, статистичної інформації, а також під час проведення безпосередніх бесід з найманими працівниками, головами профспілкових організацій, керівництвом підприємств, установ, організацій області.

За січень-червень 2016 року на обліку Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебував 41 випадок дестабілізації стану соціально-трудових відносин, в тому числі один випадок на територіальному рівні. При цьому Відділення здійснювало заходи щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) на 64 підприємствах області. Всі випадки дестабілізації були пов’язані з невиконанням вимог законодавства про працю.

З метою запобігання виникненню колективних трудових спорів фахівцями Відділення здійснюється аналіз стану соціально-трудових відносин, проводяться узгоджувальні зустрічі з представниками сторін соціально-трудових відносин, надаються консультації та роз’яснення з питань чинного законодавства та рекомендації щодо шляхів вирішення конфліктних ситуацій сторонам соціально-трудових відносин, здійснюється інформування роботодавців щодо рівня загострення стану соціально – трудових відносин та можливих негативних наслідків цього загострення. Так, за І півріччя 2016 року Відділенням проведено 30 узгоджувальних зустрічей зі сторонами соціально-трудових відносин.

Завдяки проведеним запобіжним заходам Відділення спільно з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілковими  організаціями, Запорізькою обласною радою профспілок,  Запорізькою обласною федерацією роботодавців та сторонами соціально-трудових відносин, вдалося попередити виникнення 19 (зокрема 1 територіальний) колективних трудових спорів (конфліктів) на 42 підприємствах області з середньообліковою чисельністю 6640 осіб.

Так упродовж першого півріччя 2016 року вдалось запобігти виникненню колективного трудового спору (конфлікту) територіального рівня та врегулювати стан соціально-трудових відносин між найманими працівниками закладів освіти Гуляйпільського району Запорізької області (24  заклади освіти, 1126 осіб) та відділом освіти, молоді та спорту Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області, який перебував на обліку відділення з лютого 2016 року. 

За інформацією голови Гуляйпільської районної організації профспілки працівників освіти і науки України причиною напруження стану соціально-трудових відносин стало невиконання вимог законодавства про працю в частині нормування і оплати праці. Так, в 24 закладах освіти Гуляйпільського району Запорізької області найманим працівникам не виплачуються виплати передбачені ст.57 Закону України «Про освіту», а саме: встановлення підвищених посадових окладів за наукові ступені і вчені звання; виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу залежно від стажу педагогічної роботи у таких розмірах: понад 3 роки - 10 відсотків, понад 10 років - 20 відсотків, понад 20 років - 30 відсотків; виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Відділенням було розроблено план заходів щодо запобігання виникненню колективного трудового спору (конфлікту), проведені узгоджувальні зустрічі з головою Гуляйпільської районної організації профспілки працівників освіти і науки України, Головою Запорізької обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, надіслані листи начальнику відділу освіти, молоді та спорту Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області про надання інформації, здійснено аналіз стану соціально-трудових відносин та надані Рекомендації щодо шляхів їх поліпшення. Завдяки проведеній роботі чинник дестабілізації стану соціально-трудових відносин було усунено та 24.05.2016  знято з обліку Відділення по запобіганню виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

 

3. Стан і результати задоволення висунутих найманими працівниками або профспілками вимог та вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

 

Упродовж I півріччя 2016 року відділення НСПП в Запорізькій області сприяло вирішенню п’ятьох колективних трудових спорів (конфліктів) у тому числі за видами економічної діяльності:

  • пасажирський наземний транспорт -1;
  • діяльність у сфері архітектури -2;
  • діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання

послуг технічного консультування в цих сферах-1;

-                    передача електроенергії -1.

1.Між найманими працівниками ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс»           м. Запоріжжя та генеральним директором ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс»    м. Запоріжжя (№ 001-14/08 - В з 27.12.2013);

2.Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект»        м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (№ 020-14/08-В з 17.03.2014);

3.Між найманими працівниками ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» м. Запоріжжя та ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» м. Запоріжжя (№ 051-14/08-В з 27.08.2014);

4.Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект»         м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (№ 082-14/08-В з 15.12.2014);

5.Між найманими працівниками ВАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та ВАТ «Запоріжжяобленерго» м.Запоріжжя (№ 050-16/08-В з 17.03.2016).

         По колективному трудовому спору конфлікту) між найманими працівниками ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» м. Запоріжжя і генеральним директором ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» м. Запоріжжя (реєстраційний № 001-14/08 - В з 27.12.2013), відповідно до спільної письмової інформації від голови Запорізької обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення та голови первинної профспілкової організації ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» м.Запоріжжя, щодо зняття з реєстрації другої вимоги найманих працівників та колективного трудового спору між найманими працівниками ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» м. Запоріжжя і генеральним директором ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» м.Запоріжжя, Розпорядження НСПП від 04.01.2016 № 001-р даний колективний трудовий спір (конфлікт) було знято з реєстрації, як вирішений.

         По колективному трудовому спору (конфлікту) між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя, який було зареєстровано Розпорядженням НСПП від 24.03.2014 №062-р, з метою сприяння у вирішенні даного колективного трудового спору (конфлікту) у квітня місяці Відділенням було проведено узгоджувальне засідання зі сторонами колективного трудового спору (конфлікту). Під час засідання сторони поінформували про заходи, що вживаються по задоволенню вимог найманих працівників та вирішення колективного трудового спору. За результатами даного засідання сторонами колективного трудового спору (конфлікту) було прийнято рішення про зняття з реєстрації вимог № 1 та 4 як такі, що вирішені.  Розпорядженням НСПП від 28.04.2016 за № 132-р дані вимоги було знято з реєстрації, як вирішені.

         За інформацією сторін колективного трудового спору (конфлікту) адміністрацією підприємства та трудовим колективом спільно з державними органами виконавчої влади та місцевого самоврядування проводяться організаційні заходи щодо поновлення господарської діяльності інституту, що дасть змогу вирішити даний колективний трудовий спір (конфлікт).

По колективному трудовому спору (конфлікту) між найманими працівниками ДП ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя, зареєстрованого Розпорядженням НСПП № 227 від 19.12.2014 року, за сприяння Відділення було відновлено роботу примирної комісії. Під час засідання примирної комісії (12.04.2016) було розглянуто вимоги найманих працівників та винесено відповідне рішення про зняття колективного трудового спору (конфлікту) з реєстрації у зв’язку з його вирішенням. Розпорядженням НСПП від 28.04.2016 №  133 -р даний колективний трудовий спір (конфлікт) було знято з реєстрації, як вирішений.

По колективному трудовому спору між найманими працівниками ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»           м. Запоріжжя та ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» м. Запоріжжя, відповідно до письмового звернення сторін колективного трудового спору (конфлікту) про вирішення колективного трудового спору (конфлікту) та зняття його з реєстрації, Розпорядження НСПП від 14.03.2016 № 078-р даний колективний трудовий спір (конфлікт) було знято з реєстрації, як вирішений.

У продовж звітного періоду Розпорядженням НСПП від 21.03.2016 № 104 - р було зареєстровано колективний трудовий спір (конфлікт) між найманими працівниками ВАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та ВАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя з наступною вимогою найманих працівників : «У триденний строк з дня отримання вимоги найманих працівників до роботодавця ліквідувати заборгованість із виплати заробітної плати, що утворилась у ВАТ «Запоріжжяобленерго».

З метою вирішення даного колективного трудового спору (конфлікту) було проведено 3 засідання трудового арбітражу та прийнято Рішення про задоволення вимоги найманих працівників, виконання даної вимоги було покладено на виконуючого обв’язки генерального директора ВАТ «Запоріжжяобленерго» та надані відповідні рекомендації.

14.04.2016 до Відділення надійшла письмова інформація від уповноваженого представницького органу найманих працівників щодо зняття з реєстрації колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками ВАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя та ВАТ «Запоріжжяобленерго» м. Запоріжжя, у зв’язку з його вирішенням. Відділенням було підготоване подання про зняття з реєстрації колективного трудового спору (конфлікту). Розпорядженням НСПП від 18.04.2016 № 126-р даний колективний трудовий спір (конфлікт) було знято з реєстрації, як вирішений.

 

 

4. Страйки, колективні припинення роботи, акції соціального протесту, пов’язані із ускладненням стану соціально-трудових відносин

 

Упродовж І півріччя 2016 року Відділенням було зареєстровано 2 акції соціального протесту.

            02.04.2016 з 10 до 12 години  на трасі "Бердянськ-Енергодар" у селі Дмитрівка Бердянського району пройшла акція соціального протесту працівників філії «Бердянська дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України». В акції приймало участь близько 50 осіб.

         Основною вимогою найманих працівників : своєчасна виплата заробітної плати та погашення боргів із виплати заробітної плати. Станом на 041.03.2016 заборгованість із виплати заробітної плати становить 625,0 тис.грн. 71 особі.

         02.04.2016 на трасі "Харків-Сімферополь" біля села Новобогданівка з 10 до 12 години пройшла акція протесту працівників філії  «Мелітопольська дорожньо-експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» публічного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України». В акції приймало участь  близько 150 осіб. Основні вимоги найманих працівників: своєчасна виплата заробітної плати та погашення боргів із виплати заробітної плати. Станом на 01.03.2016 заборгованість із виплати заробітної плати становить 313,4 тис. грн. 136 особам.

 

Інформування громадськості про діяльність НСПП

 

Відділенням постійно здійснюється робота по інформуванню громадськості про діяльність НСПП.

Щокварталу Відділення випускає інформаційний бюлетень про діяльність відділення НСПП в Запорізькій області та щорічно буклет Відділення, де наведена інформація про арбітрів, посередників, інформаційно-консультаційні центри НСПП, які працюють в Запорізькій області. Вказані матеріали розповсюджуються серед сторін соціально-трудових відносин, представників сторін соціального діалогу та розміщуються на сайті Відділення (http://www.nsppzp.ucoz.ua).

На сайті Відділення розміщуються статті, методичні матеріали та інша інформація. Інформація на сайті постійно оновлюється. За І півріччя 2016 року на сайті Відділення НСПП було розміщено 28 інформацій.

Для поширення інформації про діяльність НСПП на сайті Відділення розміщено посилання на офіційний сайт Національної служби посередництва і примирення (http://www.nspp.gov.ua) та її відділень. За і півріччя 2016 року на сайті НСПП було опубліковано 20 статей та інформацій відділення НСПП в Запорізькій області.

Національна служба посередництва і примирення має власне видання – Бюлетень Національної служби посередництва і примирення, який друкується з липня 2001 року. В Бюлетені Національної служби посередництва і примирення постійно друкуються законодавчі та нормативно-правові акти України, міжнародна практика вирішення колективних трудових спорів, наукові дослідження, практика вирішення соціально-трудових розбіжностей на підставі законодавства України, точка зору сторін соціально-трудових відносин, профспілок та їх об’єднань, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, досвід роботи відділень НСПП по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).

Періодичність видання журналу – 2 рази на 1 рік. Передплатний індекс 23877, вартість річної передплати  - 53 грн. 32 коп.

  

 

Категорія: Інформаційний бюлетень | Додав: nspp-zp (15.07.2016)
Переглядів: 127 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

ПОСИЛАННЯ


Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz