Вівторок, 20.02.2018, 20:23

Відділення Національної служби посередництва і примирення в Запорізькій області

69107 м.Запоріжжя, пр.Леніна, 164, каб. 750, 771  тел./факс.(061) 239-01-72 , тел. 239-03-05   E-mail: zp-nspp@ukr.net                            

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS

Меню сайту

Категорії розділу
Cтатті працівників відділення [334]
НПА НСПП [6]
Методичні матеріали [3]
Інформаційний бюлетень [33]

Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Інформаційний бюлетень

Інформаційний бюлетень за січень-вересень 2015 року

Аналіз стану і динаміки соціально - трудових відносин на підприємствах Запорізької області

Стан соціально-трудових відносин в організаціях, установах і підприємствах Запорізької області залежить від фінансово-економічних можливостей підприємств та  виконання їх власниками своїх зобов’язань згідно чинного законодавства та укладених колективних договорів і угод              Характеризуючи основні соціально-економічні показники, що мають вплив на фінансове становище підприємств та дотримання власниками вимог законодавства про працю, слід зазначити наступне.  У цілому, за січень - серпень 2015 року, в порівнянні з відповідним періодом попереднього року, зафіксоване скорочення виробництва на 5,0%. Зменшення обсягів промислового виробництва в звітному періоді проти січня –серпня попереднього року сталося в результаті скорочення виробництва на підприємствах переробної промисловості на 8,6%. При цьому спаду виробництва у переробній промисловості зазнали всі її складові галузі.         Разом з цим, на підприємствах добувної промисловості і розроблення кар’єрів та з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря виробництво збільшилось на 2,7% та на 3,4% відповідно.    Індекс будівельної продукції в січні –серпні 2015р. порівняно з січнем –серпнем 2014р. становив 86,1%.  Фінансовий результат великих та середніх підприємств до оподаткування (крім сільськогосподарських підприємств і бюджетних установ) за січень –червень 2015р. (останні дані) становив 3743,6 млн. грн. збитку, що на 14,7% менше аналогічного періоду минулого року. Серед промислових видів діяльності найбільші суми збитків отримано підприємствами з виробництва хімічних речовин і хімічної продукції (33,0% від загальної суми збитків у промисловості), у машинобудуванні (24,4%), у металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин та устаткування (19,3% ).Спад обсягів виробництва та викликане ним незадовільне фінансово-економічне становище підприємств негативно впливали на дотримання власниками своїх зобов’язань перед найманими працівниками. Як свідчить досвід роботи Відділення, основною причиною загострення стану соціально – трудових відносин на підприємствах Запорізької області є невиконання вимог законодавства про працю в частині її оплати. Так, станом на 01 вересня 2015 року загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати складає 67,2 млн. грн., що на 7,8 млн. грн. або 13,2% більше, ніж на початок року. Зокрема, борги економічно активних підприємств зросли в порівнянні з початком року на 6,3 млн. грн.(32,4%), а борги підприємств, на яких запроваджена процедура банкрутства або відновлення платоспроможності боржника – на 1524,3 тис. грн. або 3,8%.  

Упродовж січня-вересня 2015 року Відділення сприяло вирішенню 4-х колективних трудових спорів (16 вимог, 10 з яких або 62,5% було висунуто внаслідок невиконання вимог законодавства про працю)та врегулюванню 44-х випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин, усі які виникли також через невиконання вимог законодавства про працю.

         Серед підприємств, що збільшили заборгованість в порівнянні з початком року, наступні:

Дочірнє підприємство „Запорізький облавтодор” ПАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" та його відокремлені структурні підрозділи ; ПАТ „Азовські мастила і оливи” м. Бердянськ;  Запорізьке державне підприємство „Радіоприлад” м. Запоріжжя; Державне підприємство „Хлібна база № 74” Державного агентства резерву України); ВАТ „Вуглецевий композит”; Командитне товариство «Запорізький завод високовольтної апаратури – Вакатов” і компанія» м. Запоріжжя; Міське комунальне підприємство „Основаніє” м. Запоріжжя.

Слід зазначити, що негативно впливає на стан соціально-трудових відносин і зменшення рівня реальних доходів працівників. Так, в серпні 2015 року, в порівнянні з серпнем 2014 року, реальна заробітна плата в Запорізькій області зменшилася на 19,2%. Темп її зниження за січень-серпень 2015 року до січня –серпня попереднього року становив 78,2%.

         Таким чином, проведений Відділенням аналіз свідчить, що на стан і динаміку  соціально-трудових відносин на підприємствах Запорізької області упродовж січня-вересня 2015 року негативно впливали несвоєчасна виплата заробітної плати та разом з цим зниження реального рівня оплати праці.

         На теперішній час стан соціально-трудових відносин більшості підприємств, установ та організацій Запорізької області можна охарактеризувати як відносно стабільний. Страйки, колективні припинення роботи та акції соціального протесту, пов’язані із ускладненням стану соціально-трудових відносин, на території області не відбувалися.

         Від відкритих проявів невдоволення працівників підприємств, установ та організацій стримувало  побоювання втрати робочого місця та  обмежене коло  вільних вакансій на ринку праці. Рівень зареєстрованого безробіття становив у серпні поточного року 2,1% середньорічної кількості населення працездатного віку, при цьому навантаження на одне вільне робоче місце склало 24 особи.

     

Запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів)

Упродовж 9 місяців 2015 року відділення НСПП в Запорізькій області вживало заходи, спрямовані на запобігання виникненню колективних трудових  спорів (конфліктів) та врегулювання випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин.

Підґрунтям своєчасного запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) є моніторинг стану соціально-трудових відносин на підприємствах області, який здійснюється шляхом опрацювання інформації, отриманої від інформаційно-консультативних центрів НСПП в Запорізькій області, на засіданнях обласних та міських комісій з питань забезпечення своєчасності і сплати податків, погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших виплат; відстеження та опрацювання матеріалів засобів  масової інформації, статистичної інформації, а також під час  проведення  безпосередніх бесід з найманими працівниками, головами профспілкових організацій, керівництвом  підприємств, установ, організацій області.

За січень-вересень 2015 року на обліку Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) перебувало 44 випадки дестабілізації стану соціально-трудових відносин на 42 підприємствах області. Всі випадки дестабілізації пов’язані з  невиконанням вимог законодавства про працю (100,0%).

Під час здійснення безпосереднього аналізу стану соціально-трудових відносин на підприємстві, фахівцями Відділення  надаються консультації та роз’яснення з питань чинного законодавства сторонам соціально-трудових відносин, здійснюється інформування роботодавців щодо рівня загострення стану соціально – трудових відносин, можливих негативних наслідків цього загострення, надаються рекомендації щодо шляхів усунення чинників, що призвели до конфліктної ситуації.

Найбільш дієвим превентивним заходом є проведення узгоджувальних засідань та зустрічей зі сторонами соціально-трудових відносин. Відділення виступає посередником між конфліктуючими сторонами, створюючи сприятливі умови для проведення переговорів та налагодження взаємозв’язку між найманими працівниками та керівництвом. Керівництво Відділення запрошує сторони соціально-трудових відносин у приміщення служби для проведення узгоджувальної зустрічі. За участю представників Відділення, як посередника, сторонам легше знайти порозуміння та досягти компромісних рішень у  конфліктній ситуації.

З метою запобігання виникненню колективних трудових спорів на підприємствах області Відділення тісно співпрацює з Запорізькою обласною державною адміністрацією та її структурними підрозділами, Запорізькою міською радою, Запорізькою обласною радою профспілок та галузевими обкомами профспілок, Запорізькою обласною федерацією роботодавців, Запорізьким обласним союзом промисловців і підприємців (роботодавців) ”Потенціал”. Завдяки спільно проведеним заходам вдалося попередити  випадків виникнення колективних трудових спорів (конфліктів).

Так, вдалося попередити виникнення колективного трудового спору на    ТОВ «Мелітопольські теплові мережі» м. Мелітополь. Стан соціально-трудових відносин ТОВ «Мелітопольські теплові мережі» м. Мелітополь було взято на облік відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) через невиконання вимог законодавства про працю, а саме наявність заборгованості із виплати заробітної плати  станом на 01.06.2015.  Заборгованість із виплати заробітної плати станом на 01.07.2015  в порівнянні з початком червня збільшилася в 4,7 рази.

 Відділенням НСПП було розроблено план заходів щодо запобігання виникненню колективного трудового спору у ТОВ «Мелітопольські теплові мережі» м. Мелітополь, проведено аналіз стану соціально-трудових відносин на даному підприємстві та узгоджувальну зустріч з керівником підприємства, після заслуховування його на обласній комісії з питань забезпечення своєчасності і сплати податків, погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших виплат, надано рекомендації щодо шляхів поліпшення стану соціально-трудових відносин.

Станом на 31.08.2015 заборгованість із виплати заробітної плати працівникам ТОВ «Мелітопольські теплові мережі» м. Мелітополь була ліквідована, стан соціально-трудових відносин стабілізовано.

Стан і результати вирішення висунутих найманими працівниками або профспілками вимог та колективних трудових спорів (конфліктів)

Упродовж 9 місяців 2015 року відділення НСПП в Запорізькій області сприяло вирішенню чотирьох колективних трудових спорів (конфліктів) у тому числі за видами економічної діяльності:

  • пасажирський наземний транспорт -1;
  • діяльність у сфері архітектури -2;
  • діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання

послуг технічного консультування в цих сферах-1.

1. Між найманими працівниками ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс»                       м. Запоріжжя та генеральним директором ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс»             м. Запоріжжя (№ 001-14/08 - В з 27.12.2013).

2. Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект»                   м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (020-14/08-В з 17.03.2014).

3. Між найманими працівниками ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» м. Запоріжжя та ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» м. Запоріжжя (№ 051-14/08-В з 27.08.2014).

4. Між найманими працівниками ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект»                м. Запоріжжя та ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя (082-14/08-В з 15.12.2014).

1) По колективному трудовому спору між найманими працівниками ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» м. Запоріжжя і генеральним директором ЗКПМЕ «Запоріжелектротранс» м. Запоріжжя (реєстраційний № 001-14/08 - В з 27.12.2013), відбулось три засідання трудового арбітражу: 1. 15.01.2014 (протокол №1,); 2. 20.01.2014 (протокол №2); 3. 30.01.2014 (протокол №3).

За результатами засідання трудового арбітражу були зняті з реєстрації вимога № 1 найманих працівників (Розпорядження НСПП від 23.01.2014 №016-р) та вимога № 3 найманих працівників (Розпорядження НСПП від 29.01.2014 №023-р), як вирішені.

03.02.2014 трудовим арбітражем було прийнято рішення: задовольнити вимогу № 2 вимогу найманих працівників повністю та вимогу № 4  частково. Також, трудовим арбітражем було надано рекомендації власнику ЗКП МЕ «Запоріжелектротранс» - Запорізькій міській раді; Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької обласної державної адміністрації – як стороні Регіональної галузевої угоди, щодо посилення роботи по виконанню вимог найманих працівників та забезпечення контролю за їх виконанням.

Розпорядженням НСПП від 05.03.2014 №51-р, на підставі спільного листа сторін колективного трудового спору (конфлікту)було знято з реєстрації  вимогу № 4, як вирішену.

З метою вирішення даного колективного трудового спору відповідно до зверненням голови первинної профспілкової організації ЗКП МЕ «Запоріжелектротранс» м. Запоріжжя, Відділенням було надано Рекомендації сторонам спору, а також власнику – Запорізькій міській раді, Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Запорізької обласної державної адміністрації.

В ході узгоджувальної зустрічі з генеральним директором ЗКП МЕ «Запоріжелектротранс» м.Запоріжжя було встановлено, що у продовж 2015 року на підприємстві щомісячно існують факти прострочення виплати заробітної плати найманим працівникам. Станом на 15.09.2015 невиплаченою залишалась заробітна плата за серпень місяць, у зв’язку з чим стан соціально-трудових відносин в колективі залишається вкрай напруженим. Причиною недотримання строків виплати заробітної плати залишається недостатнє фінансування пільгових перевезень. Так, рівень фінансування підприємства на кінець звітного періоду складає лише 45,6 %.

Відповідно до письмової інформації голови Запорізької обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості та побутового обслуговування населення, на черговій сесії було розглянуто питання виділення коштів з місцевого бюджету для погашення заборгованості із виплати заробітної плати.

У зв’язку з тривалим невиконанням рішення трудового арбітражу від 03.02.2014, відповідно до звернення голови профспілкового комітету підприємства щодо вирішення колективного трудового спору у судовому порядку Національною службою посередництва і примирення було підготована позовна заява з відповідними додатками та направлено до Жовтневого районного суду для подальшого вирішення колективного трудового спору.

Виконання рішення трудового арбітражу по даному колективному трудовому спору знаходиться на постійному контролі Відділення.

2.1) По колективному трудовому спору між найманими працівниками ДП «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та Державним підприємством «Державний проектний інститут «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя, який було зареєстровано Розпорядженням НСПП від 24.03.2014 №062-р, було проведено чотири засідання примирної комісії, а саме: 14.05.2014, 16.05.2014, 20.05.2014 та 27.05.2014. За результати проведення засідань примирної комісії Розпорядженням НСПП №089-р від 02 червня 2014 року п’ята, сьома і дев’ята вимоги найманих працівників були зняті з реєстрації, як вирішені.

27 травня 2014 року було прийнято Рішення примирної комісії (протокол №4) вимоги найманих працівників № 4,6 задовольнити повністю, вимоги найманих працівників №1-3,8 задовольнити і включити в план санації по відновленню платоспроможності підприємства, як такі, що не можуть бути вирішеними на момент розгляду колективного трудового спору між найманими працівниками ДП ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя.

У зв’язку із звернення уповноваженого представницького органу найманих працівників щодо невиконання адміністрацією інституту рішення примирної комісії, Відділенням були надані відповідні Рекомендації щодо вжиття необхідних заходів для задоволення вимог найманих працівників та виконання рішення примирної комісії. Однак, відповідно до щомісячного інформування уповноваженого представницького органу найманих працівників, адміністрацією підприємства не вживаються заходи по виконанню рішення примирної комісії. Відділенням  неодноразово направлялись письмові звернення до адміністрації інституту щодо необхідності письмового інформування Відділення про стан виконання рішення примирної комісії по вирішенню колективного трудового спору, інформації так і не надходили.

За даними уповноваженого представницького органу найманих працівників рішення примирної комісії по даному колективному трудовому спору                      не виконується. Станом на 01.09.2015 заборгованість із виплати заробітної плати є значною.

2.2) По колективному трудовому спору між найманими працівниками ДП ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя та ДП ДПІ «Запоріжцивільпроект» м. Запоріжжя, зареєстрованого Розпорядженням НСПП № 227 від 19 грудня 2014 року, проведено 3 засідання примирної комісії (06.01.2015, 13.01.2015 та 02.02.2015). Під час останнього  засідання примирної комісії за участю представників Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, було розглянуто вимоги найманих працівників. Було прийнято рішення, що за зверненням виконуючого обов’язки директора, Територіальна державної інспекція з питань праці в Запорізькій області проведе перевірку додержання трудового законодавства на підприємстві, що дозволить вирішити частину вимог найманих працівників та надати правову оцінку діям виконуючого обов’язки директора. Однак дана перевірка й досі не проведена.

У зв’язку з ухиленням в.о. директора від участі у примирних процедурах, уповноваженим представницьким органом найманих працівників було підготовано звернення до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України щодо вжиття заходів до керівниками інституту по поновленню примирних процедур по вирішенню даного колективного трудового спору .

Під час проведення узгоджувальної зустрічі з уповноваженим представницьким органом найманих працівників було встановлено, що  Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України було призначено нового в.о. директора інституту. У зв’язку з чим з метою поновлення примирних процедур по вирішенню колективного трудового спору Відділенням спільно з Департаментом житлово-комунального господарства Запорізької ОДА було проведено нараду з новопризначеним керівником інституту щодо стану соціально - трудових відносин на підприємстві, шляхів виходу підприємства із кризового становища.

Також, начальником Відділення було проведено узгоджувальну зустріч з в.о. директора інституту під час якої було надано роз’яснення порядку застосування ЗУ «Про порядок вирішення колективних трудових спорів конфліктів)» та необхідності поновлення проведення примирних процедур по вирішенню колективного трудового спору.

3) По колективному трудовому спору між найманими працівниками ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»   м. Запоріжжя та ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» м. Запоріжжя, було проведено чотири засідання примирної комісії (10.09.2014, 30.09.2014, 15.10.2014, 22.10.2014). Розпорядженням НСПП № 175-р від 13.10.2014 року четверту, п’яту, шосту, сьому та восьму вимоги було знято з реєстрації, як такі, що вирішені.

22.10.2014 примирною комісією було прийнято відповідне рішення, щодо задоволення вимог найманих працівників.

06.05.2015, з ініціативи Відділення було проведено узгоджувальне засідання зі сторонами колективного трудового спору, представниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо виконання рішення примирної комісії по вирішенню колективного трудового спору.

Під час проведення  узгоджувальної зустрічі з головою профспілкового комітету ДП ««Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» щодо стану соціально-трудових відносин на підприємстві та стану виконання Рішення примирної комісії від 22.10.2014 було встановлено наступне. Станом на 01.09.2015 сума заборгованості із виплати заробітної плати залишається значною. В порівняні з минулим місяцем борги були зменшені, але несуттєво. Поточна заробітна плата не виплачується. Стан соціально-трудових відносин на підприємстві напружений. Всі кошти, що надходять на рахунки підприємства за виконані роботи, першочергово направляються на погашення заборгованості із виплати заробітної плати.

Виконання рішення примирної комісії по даному колективному трудовому спору знаходиться на постійному контролі Відділення.

Страйки, колективні припинення роботи, акції соціального протесту, пов’язані із ускладненням стану соціально-трудових відносин

Упродовж 9 місяців 2015 року відділенням НСПП в Запорізькій області страйків, колективних припинень роботи, акцій соціального протесту, пов’язаних із ускладненням стану соціально-трудових відносин, не зареєстровано.

Інформування громадськості про діяльність НСПП

З метою підвищення рівня правової культури сторін соціально-трудових відносин та розповсюдження інформації про діяльність НСПП, Відділенням постійно здійснюється активна робота з інформування громадськості через засоби масової інформації.

На сайті Відділення (http://nsppzp.ucoz.ua) постійно оновлюється інформація, де розміщуються статті, методичні матеріали та інша інформація. Ведеться робота по вдосконаленню та розширенню сайту. Для більш тісного існування у сучасному суспільстві, налагодження прозорості та відкритості у відносинах із громадянами діє сторінка „Доступ до публічної інформації”. На сайті Відділення розміщені посилання на офіційний сайт Національної служби посередництва і примирення та інших відділень НСПП, сайти представників соціального діалогу.

У рамках реалізації заходів щодо сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) керівництво Відділення постійно приймає участь у роботі обласної та міської комісій, де розглядаються, зокрема, питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат; засіданнях колегії Запорізької обласної державної адміністрації; сесіях Запорізької обласної ради; та інших заходах.

В зв’язку з цим, на офіційному сайті Національної служби посередництва і примирення упродовж 9 місяців 2015 року розміщено 23 інформаційні статті працівників Відділення з питань своєї діяльності.  На сайтах відділення  НСПП та сторін соціального діалогу розміщено 29 інформаційних статей.

Також, упродовж зазначеного періоду Відділенням розглянуто та надано відповіді на 37 звернень від сторін колективних трудових спорів, представників органів влади, громадян. Проведено 3 наради-семінари для арбітрів, посередників, завідуючих інформаційно-консультаційними центрами.

В Бюлетені Національної служби посередництва і примирення постійно друкуються законодавчі та нормативно-правові акти України, міжнародна практика вирішення колективних трудових спорів, наукові дослідження, практика вирішення соціально-трудових розбіжностей на підставі законодавства України, точка зору сторін соціально-трудових відносин, профспілок та їх об’єднань, представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, досвід роботи відділень НСПП по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).

Періодичність видання журналу – 2 рази на рік. Передплатний індекс 23877, вартість передплати на 2016 рік – 57,32 грн. с доставкою.

 

 

Категорія: Інформаційний бюлетень | Додав: nspp (13.10.2015)
Переглядів: 138 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

ПОСИЛАННЯ


Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz